Can't find what you need?
Contact Us
Home
Teams
Games
2020 Games
2019 Games
Messaging
Information
Facts
Documents
Past National Champions
Coach Registration
Attending Colleges
Recruits - Boys
Recruits - Girls
SincUs
Fields
Live Update
Referees
Support
DIVISIONS
VENUES
CLUBS
Find Game
Game #:
Archives
Results for 2019
Click the H or A to the left of the Team name to access the team page and contacts.
Click the venue name for the map or to contact the assignor.
Schedule
Standings
Bracket
Under 16 Boys Division Schedule
Saturday
3/30/2019
UNVERIFIED
2:00 PM
#01250
H:
CASA Arsenal 2003b
A:
LEHIGH VALLEY UNITED FC LVU 2003B
0
2
Under 16 Boys Division
George Park 2
Saturday
3/30/2019
UNVERIFIED
2:30 PM
#01266
H:
UKRAINIAN NATIONALS RED 2003B
A:
FC Brandywine Elite 2003b
3
0
Under 16 Boys Division
Ukrainian Nationals 01
Sunday, March 31, 2019
Sunday
3/31/2019
UNVERIFIED
12:00 PM
#01244
H:
FC Ballyhoo White 2003b
A:
PA CLASSICS ELITE GREEN 2003B
0
1
Under 16 Boys Division
Penn State York #1
Sunday
3/31/2019
UNVERIFIED
2:30 PM
#01248
H:
Lionville SC Hammers 2003b
A:
FC BALLYHOO BLACK 2003B
1
2
Under 16 Boys Division
Downingtown East HS
Sunday
3/31/2019
UNVERIFIED
3:30 PM
#01261
H:
FCUSA PHILADELPHIA BLACK 2003B
A:
Montgomery United SC Barca 2003b
4
1
Under 16 Boys Division
Agnes Irwin 1
Saturday, April 6, 2019
Saturday
4/6/2019
10:00 AM
#01258
H:
1776 UNITED FC 2003B
A:
West-mont United SA Premier White 2003b
1
0
Under 16 Boys Division
Chester Park 1
Saturday
4/6/2019
UNVERIFIED
3:30 PM
#01257
H:
PA Mutiny Gold Raptors 2003b
A:
CONTINENTAL FC BARCA 2003B
0
1
Under 16 Boys Division
Warwick High School
Sunday, April 7, 2019
Sunday
4/7/2019
10:00 AM
#01243
H:
Montgomery United SC Barca 2003b
A:
CASA Arsenal 2003b
1
1
Under 16 Boys Division
Zehr 2
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
10:30 AM
#01255
H:
SOUTHERN CHESTER COUNTY SA DRAGON..
A:
Lionville SC Hammers 2003b
3
2
Under 16 Boys Division
KHS Legacy Field
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
11:00 AM
#01253
H:
Lehigh Valley United FC Lvu 2003b
A:
Fcusa Philadelphia Black 2003b
1
1
Under 16 Boys Division
LCSF 7
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
11:00 AM
#01246
H:
Coventry SA Barca 2003b
A:
FC BALLYHOO WHITE 2003B
0
2
Under 16 Boys Division
OJR HS Stadium
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
12:00 PM
#01240
H:
FC BALLYHOO BLACK 2003B
A:
Cbaa/buckingham United Premier 2003b
2
0
Under 16 Boys Division
Penn State York #1
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
12:30 PM
#01252
H:
West-mont United SA Premier White 2003b
A:
UKRAINIAN NATIONALS RED 2003B
1
8
Under 16 Boys Division
Hill Top - Field 03
Sunday
4/7/2019
UNVERIFIED
4:30 PM
#01254
H:
Crusa/fc Bucks Revolution 2003b
A:
PENN FUSION SA PREDATORS 2003B
0
3
Under 16 Boys Division
Municipal Park 2
Saturday, April 13, 2019
Saturday
4/13/2019
3:00 PM
#01256
H:
PENN Fusion SA Predators 2003b
A:
CONTINENTAL FC BARCA 2003B
1
3
Under 16 Boys Division
Delacy Soccer Complex 4
Saturday
4/13/2019
3:30 PM
#01263
H:
PA MUTINY GOLD RAPTORS 2003B
A:
Crusa/fc Bucks Revolution 2003b
3
1
Under 16 Boys Division
Warwick High School
Saturday
4/13/2019
4:00 PM
#01259
H:
FC Brandywine Elite 2003b
A:
WEST-MONT UNITED SA PREMIER WHITE..
0
1
Under 16 Boys Division
Garnet Valley HS Stadium
Sunday, April 14, 2019
Sunday
4/14/2019
10:30 AM
#01241
H:
LIONVILLE SC HAMMERS 2003B
A:
Cbaa/buckingham United Premier 2003b
2
1
Under 16 Boys Division
United Sports #01
Sunday
4/14/2019
10:30 AM
#01262
H:
CONTINENTAL FC BARCA 2003B
A:
Crusa/fc Bucks Revolution 2003b
2
1
Under 16 Boys Division
United Sports #09
Sunday
4/14/2019
12:00 PM
#01264
H:
PA Classics Elite Green 2003b
A:
COVENTRY SA BARCA 2003B
1
3
Under 16 Boys Division
Hempfield High School Quad 1
Sunday
4/14/2019
1:45 PM
#01265
H:
PENN Fusion SA Predators 2003b
A:
PA MUTINY GOLD RAPTORS 2003B
1
3
Under 16 Boys Division
Delacy Soccer Complex 4
Sunday
4/14/2019
2:45 PM
#01247
H:
Southern Chester County SA Dragons 2003b
A:
FC BALLYHOO BLACK 2003B
0
3
Under 16 Boys Division
KHS Legacy Field
Sunday
4/14/2019
3:00 PM
#01260
H:
Lehigh Valley United FC Lvu 2003b
A:
MONTGOMERY UNITED SC BARCA 2003B
0
1
Under 16 Boys Division
LCSF 7
Saturday, April 27, 2019
Saturday
4/27/2019
9:00 AM
#01249
H:
1776 UNITED FC 2003B
A:
FC Brandywine Elite 2003b
4
2
Under 16 Boys Division
Chester Park 1
Saturday
4/27/2019
11:00 AM
#01245
H:
CBAA/BUCKINGHAM UNITED PREMIER 20..
A:
Southern Chester County SA Dragons 2003b
3
0
Under 16 Boys Division
Herbst Sports Complex Field 8
Saturday
4/27/2019
2:00 PM
#01242
H:
FCUSA PHILADELPHIA BLACK 2003B
A:
CASA Arsenal 2003b
1
0
Under 16 Boys Division
Agnes Irwin 1
Sunday, April 28, 2019
Sunday
4/28/2019
4:00 PM
#01251
H:
1776 United FC 2003b
A:
Ukrainian Nationals Red 2003b
1
1
Under 16 Boys Division
Chester Park 1
Sunday
4/28/2019
4:00 PM
#01236
Quarter Final
H:
FC BALLYHOO WHITE 2003B
A:
Continental FC Barca 2003b
3
1
Under 16 Boys Division
Penn State York #1
Sunday, May 12, 2019
Sunday
5/12/2019
9:00 AM
#01237
Semi Final
H:
FC Ballyhoo White 2003b
A:
FCUSA PHILADELPHIA BLACK 2003B
2
3
Under 16 Boys Division
*** Overtime ***
Thursday, May 16, 2019
Thursday
5/16/2019
7:30 PM
#01238
Semi Final
H:
FC BALLYHOO BLACK 2003B
A:
Ukrainian Nationals Red 2003b
3
0
Under 16 Boys Division
Spring Grove High School
Saturday, May 18, 2019
Saturday
5/18/2019
9:00 AM
#01239
Final
H:
FCUSA PHILADELPHIA BLACK 2003B
A:
FC Ballyhoo Black 2003b
1
0
Under 16 Boys Division
United Sports #04
Past 24 Hours
Past 3 Days
Past Week
Past 10 Days
Under 16 Boys Division Standings
Details
Group A
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
Coventry SA Barca 2003b
COVENTRY SOCCER ASSOCIATION
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
1
0
0
3
1
2
2
3
2.
PA Classics Elite Green 2003b
PENNSYLVANIA CLASSICS
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
0
1
0
1
3
-2
-2
0
1
3.
FC Ballyhoo White 2003b
FC BALLYHOO
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1
Group B
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
Continental FC Barca 2003b
CONTINENTAL FC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
2
0
0
5
2
3
3
6
1
2.
PA Mutiny Gold Raptors 2003b
PA MUTINY GOLD
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
2
0
0
6
2
4
4
6
1
3.
PENN Fusion SA Predators 2003b
PENN FUSION SOCCER ACADEMY
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
2
0
2
6
-4
-4
0
1
4.
Crusa/fc Bucks Revolution 2003b
COUNCIL ROCK UNITED SA / FC BUCKS
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
2
0
2
5
-3
-3
0
1
Group C
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
Montgomery United SC Barca 2003b
MONTGOMERY UNITED SOCCER CLUB
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
1
0
1
2
1
1
1
4
2.
Fcusa Philadelphia Black 2003b
FCUSA PHILADELPHIA
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
1
0
0
1
0
1
1
3
3.
CASA Arsenal 2003b
CAPITAL AREA SOCCER ASSN (CASA)
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
1
1
1
2
-1
-1
1
4.
Lehigh Valley United FC Lvu 2003b
LEHIGH VALLEY UNITED FC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
0
1
0
0
1
-1
-1
0
Group D
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
FC Ballyhoo Black 2003b
FC BALLYHOO
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
1
0
0
3
0
3
3
3
2
2.
Cbaa/buckingham United Premier 2003b
CENTRAL BUCKS ATHLETIC ASSOCIATION
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
1
1
0
4
2
2
2
3
2
3.
Lionville SC Hammers 2003b
LIONVILLE SOCCER CLUB
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
1
0
0
2
1
1
1
3
2
4.
Southern Chester County SA Dragons 2003b
SOUTHERN CHESTER COUNTY SA (SCCSA)
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
2
0
0
6
-6
-6
0
Group E
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1.
1776 United FC 2003b
1776 UNITED FC
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
3
2
0
1
6
3
3
3
7
2.
West-mont United SA Premier White 2003b
WEST-MONT UNITED SA
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
1
1
0
1
1
0
0
3
3.
Ukrainian Nationals Red 2003b
UKRAINIAN NATIONALS
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
1
0
0
1
1
1
0
0
1
4.
FC Brandywine Elite 2003b
FC BRANDYWINE
GP
W
L
T
GF
GA
GD
GD4
Pts
TB
2
0
2
0
2
5
-3
-3
0
Click any team name to see the full schedule for that team.
For further information on the standings, contact the tournment director
Under 16 Boys Division Bracket
All
Fit on Page
Quarter Finals
Semi-Finals
Final
Champion
FC Ballyhoo White 2003b - 3
FC Ballyhoo White 2003b - 2
Fcusa Philadelphia Black 2003b - 1
Fcusa Philadelphia Black 2003b
4/28/2019 4:00 PM
#1236 - Penn State York #1
5/12/2019 9:00 AM
#1237 -
Overtime
Continental FC Barca 2003b - 1
5/18/2019 9:00 AM
#1239 - United Sports #04
Fcusa Philadelphia Black 2003b - 3
FC Ballyhoo Black 2003b - 3
5/16/2019 7:30 PM
#1238 - Spring Grove HS
FC Ballyhoo Black 2003b - 0
Ukrainian Nationals Red 2003b - 0
Administrative Functions
Publish
Extract all games in the schedule to a spreadsheet on your computer
Refresh all of the hardcopy schedules AND standings
Reset divisons with crossover games
Enter a game number to go to the division that includes that game
Update the text that will be displayed when the schedules are offline
Add Offline Text
Update the text that will be displayed on the schedule page when the schedules are online
Add Schedule Text
Update the text that will be displayed on the standings page when the schedules are online
Add Standings Text
Update the text that will be displayed onthe bracket page when the schedules are online
Add Bracket Text
Update the text that will print on the bottom of the schedule printouts
Add Text to Print-out
Screen to display standings which can be displayed on a large monitor for teams
Spin
Schedule Options for all Divisions
Default Division
All
Under 12 Girls Division
Under 12 Boys Division
Under 13 Girls Division
Under 13 Boys Division
Under 14 Girls Division
Under 14 Boys Division
Under 15 Girls Division
Under 15 Boys Division
Under 16 Girls Division
Under 16 Boys Division
Under 17 Girls Division
Under 17 Boys Division
Under 18 Girls Division
Under 18 Boys Division
Default Round
1
Post Scores
Yes
No
No Points
Group Display
Team Only
Club/Team
Team/Club
Team/State
Division Menu
3 Level (U18)
3 Level (90)/91
3 Level 90/(91)
Division only
Custom
Schedule
By Venue
Schedule
By Club
Game Sort
Date, Time, Field
Date, Field, Time
Hide UnScheduled
Public
Staff
First Display Day
Last Display Day
Start next day at midnight
Full Div.
Report
Codes
Link
H/A
Schedules
Standings
Brackets
Scheduling Options for Under 16 Boys Division
Division Name
Division Note
No Note Displayed
Do NOT set the MAX score Differential unless you want to BLOCK entry of scores that are higher (e.g. if you set the Max to 4, a 9-1 game will be recorded as 5-1.
This is not that same as setting tiebreakers in the scoring rules
).
Max Score Differential
N/A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Set differential by division
Post Scores
Yes
No
Scoring Rules
Default
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Show Games
Yes
No
Clear team overrides so system can update games
All Divisions
Set all games 'based on points' using the current point results
All Divisions
Lock the games 'based on points' in this division so the system does not change teams. Set all games to "counting games" and unlock standings.
All Divisions
Lock the division so the system does not change the standings/points
Standings
Games Played
Wins
Losses
Ties
Percent
Goals For
Goals For Max
Goals Against
Goals Against Max
Percent
Goal Differential
Goal Differential Max
Points
Tie Breaker
Show
Links
All
Win/Tie/Loss
Sequence
Age/Sex
Name
Sex/Name
Age/Sex Rev
Game Information
Add a Game
Refresh
Game date and time
Enter date only
Enter date only (Show pending)
Unscheduled
Date:
Time:
Home Score:
Away Score:
Overtime
Shootout
Dbl Forfeit
Forfeit
Text Msg
Select Home Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Home:
Winner
Loser
Select Away Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Away:
Winner
Loser
Select a Venue/Field
Type in a field name
Venue:
Field:
Venue:
Type:
Round Robin
Consolation
Play In
Final
Semi Final
Quarter Final
Sweet 16
Round of 32
Round of 64
Round of 128
Round of 256
Third Place
Fifth Place
Seventh Place
Ninth Place
Eleventh Place
Thirteenth Place
Fifteenth Place
Seventeenth Place
Nineteenth Place
Twenty-first Place
Twenty-third Place
Twenty-fifth Place
Twenty-seventh Place
Twenty-ninth Place
Final (Gold)
Final (Silver)
Final (Bronze)
Final (Seeding)
Final (Cust)
Final - If Necessary
To Winner Bracket
Points game
- Game counts in standings
Game was cancelled
Advanced Options
Home Card
Code
Away Card
Cards
Override Points:
Home:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Away:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Crew
Icons
Home
Away
SincSports Only
Round:
Game:
Division:
Game:
Update Game 2 (Group and TeamNo)
0
0
U16M01
PRESPAE
2019
PRESPAE
PA000
teamclub
Y
1
NoCodes
Under 16 Boys Division
PAE
2020
1/1/1900
Y
Set Max Differential
Schedule View
From
To
GO
Get in Sinc
Contact Us
LOGIN
LOGIN
PRESPAE
0
SincSports Alert
Handle Alert
SINC Content Manager